Warning: dirname() expects exactly 1 parameter, 2 given in /home1/bavandco/public_html/wp-content/plugins/woocommerce-delivery-notes/includes/class-woocommerce-delivery-notes.php on line 152
کاربرد سیلیکات سدیم در صنایع بتن و فعالیتهای عمرانی | باوند شیمی

به عنوان اصلاح‌کننده‌ی سختی بتن ( روان ساز ) و افزایش‌دهندة میزان مقاومت در برابر نفوذ آب کاربرد فراوانی دارد.آغشته كردن بتن با سيليكات سديم باعث كاهش خلل و فرج در آن شده و طول عمر آن را افزايش مي‌دهد .

نتايج كاربرد سيليكات‌هاي سديم در مخلوط‌هاي سيمان به شرح زير است: مقاومت سيمان در برابر اسيد و مواد شيميايي ديگر و دماي بالا و تماس با آب، كاربرد راحت، قيمت پايين و عملكرد پيوند شدن قوي با انواع سطوح مي‌باشد.

طبیعت بتن

ماده اصلی پرکننده در یک ترکیب بتنی دانه های سنگی می باشد که ماده چسباننده حاصل از ترکیب آب و سیمان , آنها را به یکدیگر میدوزد.زمانی که اجزاء سیمان هیدراته می شود ویا با آب ترکیب میگردد , آنها تشکیل سیلیکات کلسیم هیدراته را می دهند که این ترکیب همانند یک توده صلب سخت می گردد.

این ترکیب کارا و پیوسته و یکپارچه از آبی بیشتر از مقدار لازم برای هیدراتاسیون سیمان استفاده می گردد. این آب اضافی که برای روانی بتن استفاده می شود ازمنافذ و شیارهای نازک بتن بیرون می آید . با وجود اینکه بتن ظاهرا یک جسم صلب و سخت شده است , ولی یک جسم متخلخل و نفوذ پذیر می باشد . تقلیل دهنده های آب و فوق روان کننده ها به منظور کاهش مقدار آب در مخلوط بتن و افزایش کارایی آن بکار میروند , با این وجود منافذ , سوراخها و مسیر های نفوذی در بتن سالم , باقی می مانند و می توانند آب و مواد شیمیایی مهاجم را به عناصر سازه ای انتقال داده و باعث پوسیدن فولاد سلح کننده و تخریب بتن گردند . که با این وجود بی نقصی سازه به خطر خواهد افتاد.

این تاثیرات مخرب را می توان با استفاده از فناوری ضد آب کردن کریستالی دور کرده و پایایی و دوام ساختار بتنی را بهبود بخشیده و با این وسیله هزینه های نگهداری در دراز مدت را کاهش داد.

• خاصیت چسبندگی بالایی به سیمان می دهد.
• اصلاح کننده سختی بتن و افزاینده استحکام آن
• افزاینده میزان مقاومت در برابر نفوذ آب و کاهنده خلل و فرج سیمان
• افزاینده مقاومت سیمان در برابر اسید و مواد شیمیایی و دمای بالا
• به دلیل زمان گیرش پایین در سیمان اسپری شده کاربرد دارد.
• عملکرد پیوندی شدن قوی با انواع سطوح را به سیمان می دهد.
• میزان آب مصرفی کاهش یافته و طول عمر سیمان افزایش می یابد.

سیلیکات سدیم در صنایع شوینده

جهت جداسازی ذرات چربی و معلق نگه داشتن آنها، جلوگیری از خوردگی و به صورت کلی این ماده به عنوان محلول بافر کاربرد دارد. برای چند قرن هم سیلیکات‌های مایع و هم متاسیلیکات‌ها به عنوان واحد سازنده در صابون‌ها استفاده می‌شوند.

سیلیکات‌های مایع در صابون‌های قالبی و آرایشی برای جلوگیری از ترشیدگی اضافه می‌شوند. در انواع رختشویی‌های تجاری و سلف سرویس‌ها، متاسیلیکات‌ها به عنوان سازنده صابون شناخته شده‌اند. در شوینده‌های سنتزی، فسفات‌ها و دیگر مواد به کار می‌روند و باعث خوردگی آلومینیوم، روی و آلیاژهای مشخصی که در ساختار ظرفشویی خانگی به کار می‌روند می‌شوند. مشارکت سیلیکات سدیم در ترکیب شوینده‌ها باعث کنترل خوردگی و حمله قلیایی و امولسیون‌سازی چربی‌ها و روغن‌های آلی و کاهش سختی کلسیمی و منیزیمی می‌گردد.

فرآیند کلی تولید پودرهای شوینده

پودرهای شوینده در حدود نیم قرن پیش به بازار عرضه شدند و با ارائه آنها قدم بسیار مهمی در ارتقای بهداشت و نظافت فرد و جامعه برداشته شد. پودر شوینده به مخلوطی یکنواخت از مواد اولیه مختلف اطلاق می‌گردد که به صورت دانه‌های تو خالی (Beads) یا دانه‌های توپر (Granules) یافت شده و برای شستشوی پارچه، الیاف و سطوح بکار می‌رود.
در واحد پست ادیشن برای تولید پودر شوینده از جمله پودر ماشین لباسشویی، تعدادی مواد افزودنی به مخلوط پودر شوینده افزوده میشوند. این مواد شامل: پربورات سدیم، سیلیکات سدیم، زئولایت، TAED، آنزیم، اسانس، نان آیونیک و غیره میباشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *