سیلیکات پتاسیم

سیلیکات پتاسیم از جمله کودهایی است که جهت استفاده در زمین های کشاورزی و زراعی مورد تایید قرار گرفته است.
استفاده از این کود در انواع محصولات کشاورزی و زراعی از جمله: جو، گندم، برنج، نیشکر، خربزه، انگور، خیار و گیاهان زینتی رایج است. در این مقاله از شرکت باوند شیمی با کود پتاسیم بیشتر آشنا خواهیم شد.

کود پتاس چیست؟

کود سیلیکات پتاسیم که نام دیگر آن کود پتاس می باشد، از جمله کودهایی است که استفاده از آن باعث جلوگیری از بیماری‌ های قارچی در محصولات کشاورزی می‌شود. این خاصیت به کشاورزان کمک زیادی می‌کند، زیرا بیماری‌ های قارچی یکی از عواملی مهمی هستند که به محصولات کشاورزی آسیب می‌رسانند و ارزش غذایی آنها را پایین می‌آورند. از کود سیلیکات پتاسیم در محصولات ارگانیک هم می توان استفاده کرد.

کاربرد سیلیکات پتاسیم یا کود پتاس در کشاورزی

مزایای سیلیکات پتاسیم

از مزایای ویژه استفاده از کود پتاس می‌ت وان به موارد زیر اشاره کرد:
•  مقاومت گیاهان در برابر نمک بیشتر می کند.
• ضررات ناشی از عنصرهای فسفر، آلومینیوم و آهن را برای گیاهان کم می‌ کند.
• استفاده از سیلیکات پتاسیم باعث کاهش استرس‌ های آب و هوایی برای محصولات کشاورزی می‌ شود.
• کود سیلیکات پتاسیم باعث افزایش رشد محصولات زراعی می‌ شود.
• این کود باعث جلوگیری از آفتاب سوختگی گیاهان می‌ شود.
• استفاده از کود سیلیکات پتاسیم باعث بهبود تغذیه برگ‌ ها می‌ شود و حساسیت های خاک را کاهش می‌ دهد.
• کود سیلیکات پتاسیم به افزایش کارایی فتوسنتز گیاه کمک می‌ کند.
• استفاده از کود سیلیکات پتاسیم برای چمن های پارک و زمین های فوتبال، باعث ایجاد سرسبزی و نشاط می‌شود.
• کود سیلیکات پتاسیم برای درخت های انگور و گیاهان زینتی به عنوان یک مکمل اصلاح کننده خاک بسیار مفید است.
• این محصول از جمله کودهای مفید در فرآوری محصولات زراعی از جمله برنج است که فواید آن در رشد برنج به اثبات رسیده است.
• افزایش طول انبارداری محصولات باغی و زراعی.
• این کود باعث ایجاد مقاومت گیاهان در برابر کرم های ساقه دار، مگس سفید، شته، کنه، پسیل و غیره می‌ شود.
• کود سیلیکات پتاسیم مانع از ایجاد بیماری های بلاست برنج، پژمردگی، سفیدک و غیره می‌ شود.
• استفاده از این کود باعث کاهش پوکی پسته می‌ شود. سلامت پسته برای باغداران از اهمیت بالایی برخوردار است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که، کود سیلیکات پتاسیم باعث کاهش قابل توجه عارضه سوختگی و همچنین کاهش پوکی محصولات پسته می‌شود.
مزایای کود سیلیکات پتاسیم

خواص کود پتاس برای اصلاح خاک

کود پتاس یکی از منابع تامین سیلیسیم و پتاسیم زمین‌ های کشاورزی و زراعی و محصولات آنها می‌ باشد. این کود در جهت کنترل بیماری های گیاهی و به عنوان اصلاح کننده خاک از لحاظ پتاسیم و سیلیسیم در خاک های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.
کود سیلیکات پتاسیم کمبود سیلیسیم خاک هایی که به دفعات زیاد کشت شده اند و از نظر این عنصر دچار کمبود هستند را جبران می کند و میزان پتاسیم خاک را با این کود تنظیم می کنند.

بهترین کود برای تولید میوه‌ های درشت و صادراتی

اگر برای شما نیز این سوال مطرح شده که : بهترین کود برای تولید میوه‌ های درشت و صادراتی چیست؟باید بگوییم، همانطور که دوعنصر نیتروژن و فسفر برای رشد گیاهان و محصولات کشاورزی ضرورت دارد، پتاسیم هم سومین عنصر ضروری برای رشد گیاهان است که کمبود آن باعث رشد نامناسب ریشه گیاه می‌شود.
 کمبود پتاسیم باعث می شود گیاه دچار رشد آهسته شده و مقاومتی در برابر بیماری‌ های قارچی و میکروبی نداشته باشد. یکی از دلایل اختلال در رسیدن میوه‌ ها و دلیل اصلی میوه‌ های ریز و کال کمبود پتاسیم می باشد. بنابراین می توان گفت بهترین کود برای میوه های درشت، کود پتاس یا همان سیلیکات پتاسیم می باشد.
بهترین کود برای میوه های صادراتی

 نقش کود سیلیکات پتاسیم بر رشد گیاهان گلدانی

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا یک گیاه در ظرف گلدانی نسبت به همان گیاه در زمین، به کندی رشد می‌کند؟ و چه چیزی باعث این اختلاف رشد می‌شود؟
محققان دریافته‌اند که علت اختلاف رشد در گیاهان گلدانی و گیاهانی که درون زمینن کمبود مواد مغذی می‌ باشد. با مقایسه مواد مغذی درون خاک زمین و خاک گلدان‌ ها متوجه تفاوت سطح مواد مغذی این دو مورد شدند.
یکی از مواد مغذی که بر روی رشد گیاهان گلدانی و زمینی تفاوت ایجاد کرده‌ است، سیلیسیم می‌ باشد که مقدار آن در گیاهانی که درون گلدان هستند بسیار پایین می‌ باشد.
نتیجه بر این شد که بهترین کود برای رشد بهتر گیاهان گلدانی، کود سیلیکات پتاسیم است.
استفاده از کود پتاس برای رشد گیاهان

روش استفاده از سیلیکات پتاسیم و کود پتاس

بیشتر باغداران برای تامین سیلیسیم و پتاسیم مورد نیاز درختان خود از کود سیلیکات پتاسیم به صورت محلول استفاده می‌ کنند. این کود باعث رشد بیشتر درختان می‌ شود. به علت مزایای زیادی که ریز مغذی سیلیسیم برای درختان دارد، کود پتاس را به عنوان مکمل به خاک و به صورت اسپری بر روی درختان، به کار می‌ برند.
استفاده از این کود در مناطق گرمسیری بسیار لازم است زیرا اکثر این زمین درچار کمبود عنصر سیلیس هستند.
استفاده از سیلیس بهره‌ وری و تولید پایدار را افزایش می‌ دهد.

کود مایع سیلیکات پتاسیم

تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که استفاده از سیلیس به عنوان مکمل در خاک‌ های زراعی و کشاورزی و همچنین اسپری کردن بر روی محصولات کشاورزی، مقاومت این محصولات را نسبت به گرمای هوا و خشکی هوا افزایش می‌ دهد، و به علاوه براین باعث مقاومت محصولات کشاورزی و گیاهان در برابر بیماری‌ ها قارچی و همچنین سایر عوامل بیماری زا می‌ شود و نحوه عملکرد این محصولات را افزایش می‌ دهد.
استفاده از سیلیس در جهت رشد محصولات کشاورزی و اصلاح خاک، سمیت ناشی از میزان بالای عناصر منگنز، آهن و آلومینیوم را در خاک کاهش می دهد و مانع از آسیب این عناصر به محصولات زراعی می شود.
بهترین و سالم ترین منبع برای تامین سیلیسیم در خاک های زراعی و محصولات کشاورزی، کود پتاس می باشد، که براحتی و بدون هیچ نگرانی می توان از آن استفاده نمود.
کود پتاسیم مایع

محصولاتی که بیشتر به کود پتاس نیاز دارند

  •  انواع برنج‌ها
  •  محصولات دیم مانند: نیشکر ، گندم ، دانه های روغنی و …
  •  محصولات دو لپه‌ای و حبوبات و صیفی جات و درختان میوه (مخصوصا موز و پسته)
برای کشت برنج و حبوبات باید حتما از کود سیلیکات پتاسیم استفاده شود اگر استفاده نشود کیفیت محصولات به دست آمده بسیار ضعیف می‌ شود و قابل مصرف نمی‌باشد.
از جمله فواید کود پتاسیم در گیاهان، محافظت از گیاهان در برابر فشارهای محیطی و آب و هوایی، کمک به بهبود جذب آب و مواد معدنی در محصولات کشاورزی، محافظت کامل از ایجاد بیماری های قارچی گیاهان و جلوگیری از تشکیل کپک پودری در این محصولات می باشد.
علاوه بر این فواید این کود هیچ گونه خطری برای محصولات زراعی و گیاهان ندارد.
تاثیر کود پتاسیم بر رشد گیاهان

زمان مصرف سیلیکات پتاسیم

روش استفاده از سیلیکات پتاسیم اینگونه است که توصیه می شود از زمان تشکیل میوه تا برداشت محصول هر 20 تا 30 روز یک بار به نسبت 2 تا 3 در هزار محلول پاشی شود.
برای حصول نتیجه بهتر از آب باکیفیت و شیرین استفاده کرده و ابتدا به ازای هر 1000 لیتر آب آبیاری 2 لیتر صابون محلول پاشی اضافه کرده، خوب هم بزنید و سپس سیلیکات پتاسیم اضافه کنید و محلول پاشی نمایید.

سخن آخر

پس نتیجه براین شد که استفاده از کود پتاس در با کیفیت بودن و سالم بودن محصولات کشاورزی به شما کمک زیادی می‌ کند.
پتاسیم باعث تنظیم حرکت آب در داخل بافت‌های گیاهی شده و همچنین در ساخت پروتیِین، نشاسته، متابولیسم تنفسی و فتوسنتز دارای نقش اساسی می‌ باشد.

بنابراین استفاده از کود سیلیکات پتاسیم برای زمین های زراعی و کشاورزی در تولید محصولات چرخه غذایی بسیار ایمن است. کود سیلیکات پتاسیم به دلیل اینکه فاقد ترکیبات آلی فرار می باشد، تجزیه آن منجر به آزادسازی ترکیبات جانبی خطرناک در محیط زیست نمی شود. پس می توانیم اطمینان حاصل کنیم که کود سیلیکات پتاسیم از ایمن ترین کودهای مورد استفاده در کشاورزی می باشد.

برای اطلاع از خرید کود سیلیکات پتاسیم و قیمت سیلیکات پتاسیم می توانید از طریق صفحه تماس با ما در این سایت با واحد فروش در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *